Radni posjet OBESSU-a NVURH-u
Autor: domagoj babic8, 30. 3. 2009.

U subotu, nedjelju i ponedjeljak 28., 29. i 30. ožujka održan je radni sastanak NVURH-a i radni posjet OBESSU-a (Organizacijskog ureda za europske udruge učenika). Kao i prošli put, održan je u Učeničkom domu Maksimir u Zagrebu te ovim putem zahvaljujemo zaposlenicima i učenicima UD Maksimir na domaćinstvu.
Na dnevnom redu u subotu navečer bio je uvod u sutrašnji program, dogovor s predstavnicima Ministarstva oko nekih novosti koje NVURH misli uvesti. Naime, predviđeno je kako bi se trebao osigurati prostor na našoj mrežnoj stranici za županijska vijeća učenika, na kojem bi se članovi istog mogli sastajati i na mreži, raspravljati preko foruma i sl. Naravno, ne pokušavamo zamijeniti fizičke sjednice županijskih vijeća učenika, već im samo olakšati rad. Zatim, dogovoreno je da će podatci o predstavnicima VU škola (dobiveni od škola) biti uvršteni, kako je i na prošloj sjednici dogovoreno, u e-maticu, a na našoj stranici bit će i fizički ostvareni za posjetitelje u smislu da će svaki učenik u bilo kojem trenu moći saznati tko je predstavnik bilo koje škole –bilo osnovne, bilo srednje– u Lijepoj Našoj.
Išao je i dopis prema uredima državne uprave kako bi upotpunili podatke koji nedostaju, no i sadašnja baza podataka je funkcionalna.
U nedjelju je održan radni posjet OBESSU-a, koji su predstavljale Aleksandra Maldžiski (glavni odbor), Deniza Bundalevska (koordinator radne grupe za JI Europu) i Ivica Alpeza (član radne grupe za JI Europu).
Održane su prezentacije OBESSU-a, AsuBiH-a, OBESSU-SEE-a i Deklaracije o pravima srednjoškolaca (hrvatski prijevod možete pronaći u našoj pismohrani, ovdje).
Nakon uvoda uslijedile su rasprave i brain-storminzi na temu: organizacija učenika-što je to, kako treba djelovati, koji su joj ciljevi, koji su načini na koje ih ostvaruje; zatim koje su potrebe hrvatskih učenika i zadovoljava li ih NVURH, tko kontrolira situaciju u kojoj se nalaze učenici-profesori, Ministarstvo, jedinice lokalne samouprave ili ravnatelji,.
Poslije plodnih rasprava razgovaralo se o položaju NVURH-a u Ministarstvu i koliko je povoljan odnosno nezavisan. Složili smo se da nam je u nekim pitanjima potrebna veća razina samostalnosti.
Razgovarali smo i o djelovanju Vijeća u posljednje vrijeme-na projektu državne mature, radu na promicanju i medijskom eksponiranju Vijeća u javnosti i među učenicima.
U ponedjeljak ujutro u 9:30 bio je zakazan sastanak u Velikoj dvorani MZOŠ-a, a prisustvovali su državna tajnica Dijana Vican, savjetnik ministra Ivan Milanović-Litre, glasnogovornik Ministarstva Duje Bonacci, načelnica odjela za strategije i odnose s javnošću Žana Ćorić i Savjetnica ministra Ivana Bošnjak, od strane OBESSU-a Aleksandra i Ivica, a NVURH je predstavljalo tročlano predstavništvo u sastavu zapisničarke Nine Jocić, zamjenika predsjednika Benjamina Tkalčeca i predsjednika Vijeća Domagoja Babića.
Bilo je riječi o položaju Vijeća, količini samostalnosti u odnosu na MZOŠ, izgradnji strukture učeničkog predstavništva na nacionalnoj razini. Jedno od pitanja koje se postavilo je gubi li se na reprezentativnosti ukoliko se uspostavlja hijerarhija tipa piramide prema vrhu (oko 1400 školskih vijeća učenika s predstavnicima svih razreda, 21 županijsko vijeće učenika sa svim predstavnicima škola u županiji i jedno NVURH s 21 učenikom iz cijele države). Naime, čini se kako nema neposrednosti i reprezentativnosti, jer smo ipak sastavljeni od 21 učenika, a ne od 1400. Međutim, takva je strukturareprezentativna jer je svaki predstavnik-škole ili županije-legitimno izabran od svojih kolega i prenosi njihov glas na višu razinu.
Rasprava je nastavljena do 13 sati, kada smo zaključili sastanak.

Najavljena je sljedeća sjednica NVURH-a u Čakovcu krajem travnja.